Kiedy pojawiły się pierwsze przecieki na temat rzekomej budowy smartwatcha przez firmę z Coupertino, wszyscy sądzili że nowe cacko będzie nosiło nazwę Apple iWatch. Było to całkiem rozsądne, biorąc pod uwagę nazewnictwo wcześniejszych produktów, takich jak iMac, iBook, iPhone, iPad czy iPod. Mało tego, takiej nazwy wszyscy używali nie tylko na samym początku, gdy jeszcze smartwatch był w sferze domysłów, ale nawet wtedy gdy już zegarek był nieoficjalnie potwierdzony.
Jakie więc było zaskoczenie, gdy we wrześniu zeszłego roku Tim Cook zaprezentował smartwatcha nazwanego po prostu Apple Watch. Jak się okazało, brak użycia przedrostka „i” związany był z zastrzeżeniem przez kalifornijską firmę OMG Electronic znaku towarowego iWatch w sierpniu 2012 roku. Firma ta na przestrzeni września i października tego samego roku próbowała zebrać fundusze na budowę smartwatcha za pośrednictwem strony crowdfundingowej (finansowania społecznościowego) Indiegogo. Celem było uzbieranie 100 tysięcy dolarów amerykańskich, jednak zbiórka zakończyła się marnym wynikiem 1434 dolarów.
W czerwcu 2007 roku firma M. Z. Berger & Co. z Nowego Jorku próbowała zastrzec nazwę iWatch, jednak starania te zostały zablokowane przez szwajcarskiego producenta zegarków – firmę Swatch. W Unii Europejskiej prawa do tej nazwy były w posiadaniu firmy Probendi już od 2008 roku. Na swojej stronie internetowej jasno i wyraźnie groziła podjęciem kroków prawnych wszystkim, którzy próbowaliby używać nazwy iWatch. Co ciekawe, w Szwajcarii zastrzeżona jest natomiast nazwa Apple Watch! Właścicielem praw jest firma Leonard Timepieces i wiele wskazuje na to, że w związku z tym, premiera inteligentnego zegarka Apple będzie tam opóźniona.
Jeśli ktoś Was teraz spyta, czemu Apple nie nazwało swojego zegarka iWatch – wiecie co mu odpowiedzieć. Oczywiście Apple nie twierdzi, że nie będzie próbowało wykupić praw do nazwy iWatch wszędzie tam gdzie jest zastrzeżona, tak jak to wcześniej zrobiła z nazwą iPhone oraz iPad. W przypadku smartfona – Apple ułożyło się z firmą Cisco, która od jakiegoś czasu sprzedawała swoje telefony IP używając nazwy IPhone. Jeśli chodzi o tablet, Apple zmuszone było zapłacić za używanie nazwy iPad firmie Proview, która zarejestrowała ją na terenie Chin.
Źródło: phoneArena.com
Obrazki pobrane ze strony Apple.com