SmartWatch 2 od Sony to jak na szybko zmieniający się świat wearables, dość leciwy smartzegarek. Mimo że jego
premiera odbyła się w czwartym kwartale 2013 roku, zainteresowanie nadal jest stosunkowo wysokie.
Powodem może być niska cena (nie przekracza 300 zł) oraz dobre opinie o elektronice japońskiej marki.
Czy po prawie dwóch latach od premiery, SmartWatch 2 to dobry zegarek dla nowicjuszy technologii ubieralnej?
Pierwsze wrażenie i wygląd
Zegarek został zapakowany w pudełko z tworzywa sztucznego, po otwarciu którego ukazuje się smartzegarek z metalową bransoletą. Mimo niskiej (obecnie) ceny, robi dobre wrażenie. Pod smartwatchem umieszczono krótki kabel USB, instrukcję obsługi w kilku językach i kod do pełnej wersji aplikacji Runtastic.
Po zapięciu zegarka na nadgarstku czuć, że jest jest solidnie wykonany. Niestety czuć też że dużo waży i od razu widać, że jest gruby. 122,5 gramów oraz 9 mm grubości, przy wysokości 42 mm i 41 mm szerokości robi swoje. Co ciekawe, po pewnym czasie noszenia zupełnie o tym zapominamy.
Ekran o wymiarach 1,6 cala posiada rozdzielczość 220 x 176 pikseli. Mimo poprawnej czytelności, łatwo dostrzec, że tekst i grafiki są lekko poszarpane.
Doskonałą rzeczą jest zastosowanie technologii wyświetlacza transrefleksyjnego, gdzie ekran wykorzystuje poza własnym podświetleniem zewnętrzne źródła światła. Dzięki temu mimo wyłączonego podświetlenia, godzina jest bardzo dobrze widoczna, a podczas słonecznych dni obraz jest czytelny.
W kwestii wyglądu, cóz, smartzegarek wygląda… ładnie. Czuć inspiracje starą serią Xperii (np. ze względu na dolną belkę, jak i wygląd menu zegarka). Z boku znajdziemy przycisk, który wyglądem przypomina ten z pierwszych zetek i moim zdaniem dodaje elegancji. Niestety przycisk posiada bardzo niski skok i ciężko go wyczuć (chociaż możliwe jest to, że otrzymany egzemplarz testowy przeszedł przez wiele rąk i trochę mu się pogorszyło).
Konfiguracja
Zegarek można skonfigurować na 2 sposoby. Pierwszy – przez NFC. Wystarczy przybliżyć do siebie smartfon i smartwatcha. Drugą metodą jest połączenie via Bluetooth z aplikacją Smart Connect, która jest niezbędna do obsługi zegarka. By w pełni wykorzystać możliwości zegarka Sony SmartWatch2 wymagana jest aplikacja… Smart Watch 2, o którą telefon będzie „wołał”.
Po poprawnej konfiguracji użytkownik dostaje możliwość zmiany tapety, tarczy zegara, stworzenia własnej tarczy, czy instalacji aplikacji na smartwatcha. Co ciekawe urządzenie nie używa pamięci wbudowanej a pamięć telefonu.
Dlatego jeśli rozłączymy telefon, aplikacje zostają oznaczone szarym kolorem i są dla nas niedostępne. Oczywiście wyjątek stanowią aplikacje wbudowane: Daily Helper i SW2 Notification, z których można korzystać, mimo utraconego połączenia.
Działanie
SmartWatch2 odbiega mocą od innych zegarków na systemie Android Wear. Posiada jednordzeniowy procesor STM32F439 o taktowaniu 180 MHz oraz 256 MB pamięci RAM. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, spokojnie wystarcza to do płynnego działania urządzenia.
Niestety, aplikacje potrafią się uruchamiać przez paręnaście sekund, stojąc na ekranie menu, z wyświetloną animacją ładowania aplikacji. Biorąc jednak pod uwagę działanie kilkukrotnie droższego AppleWatcha, do długiego ładowania się appek można się przyzwyczaić: ) Aplikacje po uruchomieniu nie zacinają się, ale zwykle jednak są to proste aplikacje.
Co do samych aplikacji, to by zwiększyć użyteczność urządzenia, możemy pobrać je ze sklepu Google’a. A nawet musimy, gdyż liczba aplikacji startowych nie przekracza liczby palców jednej ręki. Mamy tu minutnik, stoper, latarkę (!) i kalkulator. Sami rozumiecie, że może pozostać niedosyt. Jeśli chcecie mieć np. pilota mp3, czy choćby aplikację do odczytywania wiadomości SMS – pierwsze kroki kierujcie do Google Play.
Zegarek nie posiada ani głośnika ani mikrofonu, jednak ma opcje dialera. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odebrać rozmowę, bądź wykonać połączenie i rozmawiać za pośrednictwem zestawu słuchawkowego podłączonego do smartfona.
Bateria
Pojemność baterii Sony SmartWatch2 to 225 mAh, więc na pierwszy rzut oka wydawałoby się że to mało. Należy jednak pamiętać, że smartwatch ten nie jest demonem wydajności, a dzięki transrefleksyjnemu wyświetlaczowi ograniczył zużycie energii. W cyklu mieszanym udało mi się uzyskać 4 dni pracy na jednym ładowaniu.
Podsumowanie
Sony SmartWatch2 jest dostępny od 280 zł, więc nadaje się jako smartzegarek dla osoby, która nie chce wydawać dużo, nie miała wcześniej styczności z tego typu technologią i oprócz niskiej ceny zależy jej na wykonaniu i materiałach wysokiej jakości.
Zobacz inne wpisy z kategorii Testy:
- Recenzja Kruger&Matz Style
- Recenzja Huawei Watch – test wideo eleganckiego smartwatcha
- Recenzja Kruger&Matz Classic – kandydat na pierwszego smartwatcha?
- Asus VivoWatch – wideotest sportowego smartwatcha
- MyKronoz ZeSplash – test wideo szwajcarskiego smartwatcha
- Recenzja Goclever Chronos Eco
- Wrażenia z użytkowania Goclever Chronos Eco – część 3
- Test smartwatch Goclever Chronos Eco – opinia po pierwszych dniach
- Test smartwatcha Goclever Chronos Eco – pierwsze wrażenia